Leo Mühendislik

Leo Mühendislik 2015 yılında otonom araçlara yönelik yazılım, donanım ve algoritma ürünleri geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Esas olarak kendi bünyesinde sürücüsüz araç teknolojilerine yönelik entegre sistemler geliştirmek üzere yola çıkan Leo Mühendislik, bugün spin-off şirketler kurmak yöntemiyle farklı entegre teknolojilerin geliştirilmesi yönünde de yeni bir strateji benimsemiştir. Buna ilk örnek olarak verilebilecek Voxel Sensing şirketi; otomotiv, robotik ve haritacılık endüstrilerindeki müşterilerine ve üniversiteler ile araştırma enstitülerine entegre sistemler sunan bir çözüm şirketidir.

ADAS ve otonom sürüş kapsamında hibe kuruluşları tarafından finanse edilen birçok Ar-Ge projesinde yer alan Leo Mühendislik, çevre algılama, haritalama ve konumlama konuları öncelikli olmak üzere Türk otomotiv üreticileri ile birlikte projeler yürütmektedir. Bununla birlikte Leo Mühendislik; hem ulusal çapta hem de uluslararası arenadaki müşterileri ve ortakları ile hareketlilik (mobilite) projeleri gibi özel projeler yürütmektedir.

Leo Mühendislik, şu anda otonom sürüş ve ADAS konularını kapsayan projelerde tek temas noktası olarak faaliyet gösterebilmektedir. Otonom sürüşü sağlayan sensörleri (LiDAR, kamera, radar, GPS / INS sistemleri) üreten firmalar ile güçlü bağlantılar kurmuş ve Türkiye pazarında 30’dan fazla, sektöründe lider firmayı temsil eder hale gelmiştir.

Dahil olunan çeşitli projelerin uygulama spesifik gereksinimlerine göre gerçekleştirilen sensör seçimi, bu sensörlerin kullanımı ve yine bu sensörlerin entegrasyonu konusunda elde edilen bilgi birikiminin yanı sıra; en uç uygulama örneklerinde dahi geniş yetkinliğe sahip, tümü teknik olan personelleri sayesinde, bugün Leo Mühendislik; savunma sanayi, havacılık, otomotiv, robotik ve haritacılık endüstrilerinde yer alan tüm müşterilerine gururla hizmet vermektedir. Bunu yaparken yalnızca sensör/sistem satışı ve teslimi değil, aynı zamanda uygulamaya yönelik en doğru ürünün seçimi konusunda sistem mühendisliği hizmetini sağlamaktadır.